ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Odsłony: 216

W dniu 12 stycznia 2024 r. Rejonowy Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizował wydarzenie, którego celem była integracja społeczność lokalną i uchodźców z Ukrainy. Świąteczne Spotkanie Integracyjne, przy wsparciu młodzieży szkół średnich reprezentujących Szkolne Koła PCK i kraśnickich seniorów z Klubu Czas, odbyło się o godzinie 17.00 w restauracji “Ludmiła” w Kraśniku. W spotkaniu wzięło udział łącznie 150 osób. Gośćmi byli mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości a także ukraińscy uchodźcy, którzy znaleźli schronienie w Kraśniku.

Wszystkich przybyłych gości powitała Kierownik Rejonowego Oddziału PCK Iwona Włodarczyk. Spotkanie miało charakter bożonarodzeniowy, łącząc zwyczaje obowiązujące w obrządku rzymskokatolickim i prawosławnym.

Na świątecznym stole znalazły się tradycyjne potrawy takie jak: barszcz czerwony z uszkami, ryba, pierogi, kompot z suszonych owoców i sałatki. Wolontariusze z Klubu Seniora Czas przygotowali również pyszne wypieki, które stanowiły dodatkową atrakcję dla gości. Klub Seniora czas zorganizował także warsztaty wykonywania stroików świątecznych, podczas których wszyscy goście mogli, pod okiem doświadczonych kraśnickich seniorów, spróbować swoich sił w tworzeniu ozdób.

Wśród zaproszonych gości z zagranicy nie zabrakło dzieci w różnym wieku. W trakcie spotkania dzieci miały okazję wziąć udział w licznych zabawach i animacjach zorganizowanych przez wolontariuszy Szkolnych Kół PCK, w tym reprezentantki “Reja”: Paulina Ambrożkiewicz, Zuzanna Tomaszewska, Klaudia Duda i Sylwia Dudek. Atrakcyjne zabawy, nauka tańców, takich jak belgijka, makarena oraz inne świąteczne animacje sprawiły, że dzieci ochoczo brały udział w zabawie, czym dodawały wydarzeniu rodzinnej i radosnej atmosfery.

 Spotkanie swoją obecnością zaszczycił Święty Mikołaj, który obdarował prezentami wszystkie obecne dzieci, sprawiając im tym samym dodatkową przyjemność.

Podczas uroczystości pani Ulana Lavryshyn, pełniąca funkcję tłumacza, wyraziła wdzięczność organizatorom, opiekunom szkolnych Kół PCK, wolontariuszom „Reja” i „Górki” oraz seniorom z Klubu Czas za ich zaangażowanie, troskę i bezinteresowność. Jej słowa podkreśliły, jak istotne jest takie wydarzenie dla ukraińskich dzieci, które mogą na chwilę zapomnieć o traumach i przeciwnościach, z jakimi mierzą się na co dzień.

 Opiekun Szkolnego Koła PCK Jolanta Łapa

FOTOGALERIA