ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Odsłony: 4586

    13 czerwca 2009 świętowaliśmy jubileusz naszej Szkoły - 55-lecie jej istnienia. Obchody rozpoczęły się około godz. 8:00, kiedy to w murach "Reja" pojawili się pierwsi goście. Zgromadzonych serdecznie powitali pani Marzena Siejewicz - dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku - oraz pan Sławomir Ćwikła - przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu. Następnie zebrani poprzedzeni przez poczet sztandarowy szkoły i "Mikołaja Reja" udali się do kościoła pod wezwaniem św. Józefa na Mszę Św. Uroczystej liturgii przewodniczył nasz absolwent - Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Artur Miziński, współcelebrowali: ks. Janusz Stefanek - proboszcz parafii św. Józefa, ks. Tomasz Szostek - również absolwent "Reja", ks. Krzysztof Brodaczewski, ks. Konrad Piłat i ks. Łukasz Nizio, którzy z naszą szkołą byli związani zawodowo. Po Mszy św. uczestnicy przeszli do Centrum Kultury i Promocji, gdzie odbyła się część oficjalna obchodów. Dyrekcja Szkoły oraz Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego serdecznie powitali gości honorowych oraz wszystkich absolwentów "Reja". Szczególnie ciepło przywitano dawnych Dyrektorów, Profesorów i najstarszych Absolwentów. Z okazji jubileuszu Szkoły gratulacje i życzenia złożyli - w imieniu posła Wojciecha Wilka - p. Andrzej Panek oraz: p. Krzysztof Babisz - Lubelski Kurator Oświaty, p. Tadeusz Wojtak - Starosta Kraśnicki oraz p. Piotr Różyński - przewodniczący Rady Rodziców. Miłym akcentem spotkania było wręczenie nagrody dyrektora szkoły p. Andrzejowi Adamiakowi, który wprawdzie przeszedł już na emeryturę, ale nadal wspiera uczniów uzdolnionych geograficznie - jego podopieczna wzięła udział w zawodach centralnych Olimpiady Geograficznej. Część oficjalną zakończył wykład dra hab. Dariusza Chemperka z Instytutu Filologii Polskiej UMCS na temat "Mikołaj Rej - człowiek renesansu i XXI wieku". Zebrani obejrzeli następnie przedstawienie pt. "Nasza klasa", do którego scenariusz napisał absolwent naszej Szkoły - obecnie student filologii polskiej - p. Daniel Radecki, a wyreżyserowała je p. Ewa Lizinkiewicz - Pierz (nauczyciel języka polskiego i zarazem absolwentka "Reja"). Ostatnim akcentem uroczystości w CKiP była prezentacja archiwalnego filmu o naszej Szkole, prezentującego czasy politechnizacji uczniów. Przy tej okazji p. Waldemar Gryta zwrócił się z prośbą do zgromadzonych, by - o ile rozpoznają osoby występujące w filmie - zechcieli przekazać informacje na ich temat.
W godzinach popołudniowych Szkoła otworzyła swe podwoje dla wszystkich, którzy zechcieli odwiedzić jej mury jeszcze przed wieczornym spotkaniem pokoleń. Wszystkie sale lekcyjne były otwarte dla zwiedzających, a w niektórych z nich prezentowano kroniki szkolne (s. 40), filmy o Szkole i z poprzedniego Zjazdu (s. 42 i 43), tablicę interaktywną - prezent od Rady Rodziców (s. 35), wyposażenie sali biologicznej (nr 57) - dar od uczestników Zjazdu czy mapę miejscowości, z których przybyli uczestnicy obchodów 55-lecia Reja. Domową atmosferę spotkania wzbogaciła możliwość degustacji wypieków przygotowanych przez nauczycieli. Koordynatorem uroczystości związanych z organizacją obchodów jubileuszowych była p.Ewa Niezabitowska.
Szczególna atmosfera towarzyszyła wszystkim, którzy przybyli do Szkoły o 18:30. Wtedy rozpoczął się uroczysty Bal Absolwentów, który trwał do białego rana...
... I ja tam byłem, miód i wino piłem, a com widział i usłyszał nieco tutaj zamieściłem...

 

Poniżej zdjęcia /foto: Andrzej Łukasik/,

FOTOGALERIA