Z przyjemnością informujemy, że II Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja oraz Technikum nr 2 zostały wyróżnione Brązowymi Tarczami w ogólnopolskim Rankingu Perspektyw 2023. Głównym kryterium rankingowym są wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz sukcesy uczniów w olimpiadach.
Z przyjemnością informujemy, że sześciu naszych uczniów awansowało do zawodów II stopnia (okręgowych) XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej. Bieżąca edycja odbywa się pod hasłem „W świecie rosnącej inflacji. Wymiar mikro- i makroekonomiczny”. Uczniowie zakwalifikowani do kolejnego etapu to:
1. Czarnota Maja-klasa 2a 2. Rogoźnicka Julia- klasa 3a 3. Dziechciarz Oliwier- klasa 3a 4. Brzozowiec Klaudia- klasa 2a 5. Biernat Natalia- klasa 4ATP 6. Iskra Sebastian- klasa 4ATP Nauczycielem przygotowującym jest p. Janusz Wąsik. Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
W dniu 19.12.2022 r. uczniowie klasy 1f, 2c, 2f i 3f pod opieką p. B. Hernik – Gnaś, p. K. Kremlaś, p. A. Sosnówki, p. I. Oszust uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej do Warszawy. Pierwszym punktem programu była wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, które dzięki aranżacji wnętrza i wykorzystaniu efektów multimedialnych przybliża powstańczą rzeczywistość. Uczniowie mieli okazję przejść kanałami walczącej Warszawy, obejrzeć ekspozycję maszyn drukarskich z lat czterdziestych, a nawet wydrukować powstańczą odezwę. Zwieńczeniem wizyty w muzeum był krótkometrażowy film „Miasto ruin” – pierwsza na świecie cyfrowa rekonstrukcja zniszczonego miasta.
Jak wiemy, Święta Bożego Narodzenia w obrządku katolickim obchodzone są zgodnie z kalendarzem gregoriańskim w dniach 24-26 grudnia. W Kościele prawosławnym natomiast, zgodnie z kalendarzem juliańskim Święta wypadają w dniach 6-9 stycznia. Z powodu tej rozbieżności, większość z naszych przyjaciół z sąsiedniej Ukrainy jest obecne w trakcie bożonarodzeniowego świętowania, które jest już dawno za nami. Pracownicy Rejonowego Oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża w Kraśniku nie zapomnieli jednak o Ukraińcach zamieszkujących nasze miasto, dlatego w dniu 4 stycznia 2023 r., przy wsparciu Urzędu Miasta Kraśnika, Starostwa Powiatowego w Kraśniku, młodzieży szkół średnich reprezentujących Szkolne Koła PCK i kraśnickich seniorów z Klubu Czas, zorganizowali Świąteczne Spotkanie Integracyjne. Wydarzenie odbyło się w restauracji “Ludmiła” w Kraśniku, a wzięli w nim udział uchodźcy z Ukrainy zamieszkujący nasze miasto oraz kraśniczanie i mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Spotkanie z Panem Jakubem Wiśniewskim- Zastępcą Prezesa Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku w ramach programu Bakcyl.
W dniu 19.12.2022 r. uczniowie z klasy 1AT Technikum Ekonomicznego oraz 2b Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku uczestniczyli w lekcji „Moje finanse, myślę przedsiębiorczo” prowadzonej przez Pana Jakuba Wiśniewskiego - Zastępcę Prezesa Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej w Kraśniku. Uczniowie dowiedzieli się, że warto oszczędzać i planować swoje wydatki, a także na co zwracać uwagę przy pożyczaniu pieniędzy. Lekcje prowadzone były w ramach Programu Bankowcy dla Edukacji Finansowej Młodzieży BAKCYL, który stanowi wsparcie młodych ludzi w starcie w finansową przyszłość.
W Uchwale Sejmu RP z dnia 14 października 2021 r. w sprawie ustanowienia roku 2022 Rokiem Wandy Rutkiewicz czytamy m.in.: Od dziecka wykazywała zainteresowanie sportem, a miłość do gór rozbudziła w niej wyprawa w pasmo Rudaw Janowickich w czasie studiów. Doznała wówczas, co opisała w książce „Na jednej linie“, niezwykłych uczuć: „strach i radość z jego pokonania, skupienie i determinację, uwolnienie się od ciążenia, niezwykle silny kontakt z przyrodą, z kawałkiem skały, który był moim oparciem“. Po ukończeniu kursu taternickiego brawurowo wdarła się w męski świat wspinaczy. Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistki „były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach“. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją. Jej fantastyczne osiągnięcia sportowe budziły podziw, a dodatkowo urzekała wdziękiem, urokiem i niezwykłym darem opowiadania o górach.
Czas przed Świętami Bożego Narodzenia udziela się każdemu i nie omija uczniów Zespołu Szkół nr 2. W tym okresie młodzież wspólnie z wychowawcami udaję się na wyjazdy i wyjścia integracyjne , duża cześć uczniów organizuje sobie wspólnie z wychowawcami klasowe spotkania Wigilijne, które zbliżają i uwrażliwiają uczniów na piękną polską tradycję .
Zanim klasa 2A LO rozpoczęła tak jak inni koledzy swoje Wigilijne spotkanie , w dniu 16.12.2022r, postanowiła wspólnie integrować się podczas pobytu na łyżwach w ośrodku sportowym MOSIR Lublin – Icemania , a następnie na projekcji filmu pt. Awatar istota wody w reżyserii Jamesa Camerona w kinie Cinema City w Lublinie.
Miło nam poinformować, że 18 uczniów "Reja" zakwalifikowało się do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH (chemia, fizyka, geografia, matematyka).
Z przyjemnością informujemy, że trzech naszych uczniów awansowało do finału Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego Wojskowej Akademii Technicznej. Nasi finaliści to:
1. Sebastian Szumny - klasa 4a
2. Dominik Mikita - klasa 4a
3. Karol Kuśmiderski - klasa 3a
Nauczycielem uczącym jest p.Tomasz Grębski.
Serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w finałach!
24 listopada 2022r. odbył się wieczór integracyjny z okazji Andrzejek połączony z imprezą zwaną popularnie „Otrzęsinami”, podczas której oficjalnie przyjęto nowych wychowanków w szeregi społeczności internatu.Organizatorkamiimprezy były wychowawczynie: Katarzyna Rząd i Edyta Surowiec,któreczuwałynad przebiegiem zabawprowadzonych przez Młodzieżową Radę Internatu.Otrzęsiny to dobra forma integracji wychowanków, gdyż zawierają elementy zabawy z dużą dozą humoru oraz sprzyjają tworzeniu pozytywnych relacji między mieszkańcami internatu. Młodzież aktywizowana jest do prezentowania uzdolnień artystycznych oraz do promowania kulturalnego i efektywnego spędzania czasu wolnego. Nie chcąc przyjmować „kota w worku”, uczestnicy zabawy musieli sprostać przygotowanym zadaniom, wykazać się hartem ducha i poczuciem humoru. Wśród zadań przygotowanych dla nowych wychowanków były między innymi: wypicie „wykwintnej zupy”, namalowanieustamiportretu wychowawcy, oraz wypicie mleka bez użycia rąk. Młodzież wspaniale wykonała swoje zadania, więc przez ślubowanie zostali przyjęci do grona wychowanków internatu.