ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

W dniu 31.05 2023 r. braliśmy udział w festiwalu naukowym „CSI, czyli kryminalne zagadki UMCS”, który odbył się w budynku Biblioteki Głównej UMCS w Lublinie. Organizatorami byli członkowie Studenckiego Koła Naukowego Chemików „ Sherlock”, działającego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, którzy zaprosili nas do udziału w trzeciej edycji konkursu.

„CSI, czyli kryminalne zagadki UMCS” to festiwal naukowy skierowany do uczniów lubelskich szkół ponadpodstawowych, który ma na celu promocję Uniwersytetu, jak i nauk kryminalistycznych. Inicjatywa w ubiegłym roku była nagrodzona na Kozienaliowej Gali Naukowca.

Jako uczestnicy mieliśmy za zadanie w wyznaczonym czasie rozwikłać zagadkę „morderstwa” na podstawie dowodów zebranych na zainscenizowanym „miejscu zbrodni”. Do ich analizy posłużyło nam szerokie spektrum metod śledczych, m. in. metody daktyloskopijne, chemiczne, czy też biologiczne. Pracowaliśmy indywidualnie i w grupach. Poznaliśmy zasady zabezpieczenia i utrwalania śladów przestępstwa oraz dowodów rzeczowych. Obie drużyny poradziły sobie z zadaniem i ujawniły zaszyfrowaną tajemnicę. Czekamy na kolejną edycję!

Uczniowie kl. 3b

Link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1gUz8t3EfDYyE0H545ufeTb9ssxk0bC5F

Miło jest nam poinformować, że w dniu 2 czerwca 2023 roku, na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku odbył się finał III Powiatowego Ekologicznego Konkursu Biochemicznego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs, tak jak w ubiegłych latach, składał się z 2 etapów. Etap I odbył się 15 marca 2023 r. na terenie szkół podstawowych, które zgłosiły uprzednio swoich uczestników do Konkursu, a etap II – finałowy miał miejsce na terenie Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się 11 szkół podstawowych z Powiatu Kraśnickiego, z których wyłoniono 31 uczniów - finalistów z VII i VIII klas szkół podstawowych.

Komisja Konkursowa po sprawdzeniu, zweryfikowaniu i odkodowaniu prac wyłoniła czterech laureatów:

Czytaj więcej...

02.06.2023r. odbył się XVI Powiatowy Rajd Rowerowy pod hasłem „Uciekaj przed nałogiem” na trasie Kraśnik – Dzierzkowice – Sosnowa Wola – Chruślanki – Mikołajówka – Natalin – Bęczyn – Mikuszewskie – Kraśnik.

W imprezie wzięła udział  15 osobowa ekipa z ZS nr2 w Kraśniku:

Czytaj więcej...

W naszej szkole, dzięki zaangażowaniu Wolontariuszy Szkolnego Koła PCK, 21 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy Dzień Tolerancji, który był połączony z akcją wsparcia dla osób zmagających się z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

Chcielibyśmy również zwrócić uwagę, że niedługo, dokładnie 5 maja, będziemy obchodzić Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który w Polsce jest również Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wyjątkowa okazja, aby podkreślić, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.

Czytaj więcej...

Ogólnopolski konkurs biologiczno-chemiczny CZUJĘ CHEMIĘMiło jest nam poinformować o tym, że dwaj nasi uczniowie z klasy IV Technikum Hubert Miecznikowski i Dominik Bałoszek zakwalifikowali się z 2 pierwszych miejsc do finału Ogólnopolskiego Konkursu "Czuję Chemię". Jest to II edycja tego Konkursu organizowana przez Wyższą Szkołę Inżynierii i Zdrowia w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Celem Konkursu jest rozwój wiedzy z zakresu chemii i biologii, który ma umożliwić uczestnikom analizę funkcjonowania każdego ze zmysłów człowieka. Pierwszy etap Konkursu miał miejsce 15 maja 2023 roku - online. Do etapu finałowego zakwalifikowało się 20 uczniów z całej Polski. Etap finałowy składa się z 2 części, uczestnicy przygotowują do 2 czerwca 2023 roku postery naukowe zawierające informacje na temat wybranego przez siebie zmysłu człowieka. Do 2 części przechodzi tylko 5 finalistów, którzy ostatecznie 12 czerwca 2023 roku będą ustnie bronić przed Komisją Konkursową swoich prac. Trzymamy mocno kciuki za naszych uczniów i życzymy im głównych wygranych, z których najatrakcyjniejszą jest indeks na dowolny kierunek w/w uczelni.

Nauczycielem przygotowującym uczniów jest Ilona Pawłowicz-Sosnówka

Czytaj więcej...

W dniu 31.03.2023 r. odbył się Regionalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”. Brali w nim udział : Wiktoria Gil, Agata Jaskot, Natalia Biernat (technik ekonomista) oraz Dominik Bałoszek, Hubert Miecznikowski i Kacper Gorczyca (technik informatyk).

Miło nam poinformować, że Agata Jaskot z klasy IV ATP (technik ekonomista) i Dominik Bałoszek IV ATP(technik informatyk) z Technikum nr 2 naszego Zespołu Szkół nr 2 zakwalifikowali się do finału Ogólnopolskiej Olimpiady Zawodowej „Rok przed dyplomem”. Opiekunem Agaty jest p. J. Wąsik, natomiast opiekunami Dominika są: p. M. Ciastek i p. A. Łukasik.

Gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów w finale olimpiady.

W dniach 24 – 26 maja uczniowie z klas 2a i 2d udali się na trzydniową wycieczkę krajoznawczą. Dołączyły do nich dwie uczennice z klasy 2c i jedna z 2f.

Pierwszego dnia mieli okazję zwiedzić z przewodnikiem część żydowską i chrześcijańską krakowskiego Kazimierza. Odwiedzili między synagogę Remuh (jedną z dwóch czynnych synagog w mieście) , znajdujący się tuż obok żydowski cmentarz, Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika, czyli Kościół na Skałce oraz „najpiękniejsze podwórze Kazimierza” zwane podwórkiem Schindlera, gdzie nakręcono wiele ujęć do filmu pod tytułem „Lista Schindlera” Stevena Spielberga.

Po zwiedzaniu uczniowie spędzili czas wolny na krakowskim rynku.

Drugi i trzeci dzień  to czas pieszych wędrówek w pięknych polskich Tatrach. Uczniowie podziwiali widoki i poznawali naturę tatrzańską w czasie przejścia Halą Gąsiennicową do schroniska w Murowańcu. Spora grupa uczniów udała się jeszcze nad Czarny Staw Gąsiennicowy. Przed wyjazdem udali się na spacer do urokliwej i spokojnej Doliny Strążyskiej.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Beata Hernik – Gnaś, Anna Wawerek, Sandra Kaźmierak i Iwona Różyńska.

FOTOGALERIA

W dniu 25 kwietnia 2023 r. na Wydziale Ekonomicznym UMCS odbył się finał wojewódzkiego konkursu „Od licealisty do finansisty”. O tytuł najlepszej drużyny w województwie w finale rywalizowało 8 szkół średnich. Po dwóch etapach odpowiedzi ustnych i trzecim na platformie Kahoot wyłoniono 4 najlepsze zespoły. Drużyna z Technikum Ekonomicznego w składzie: W. Gil, A. Jaskot, S. Iskra (kl. IV ATP) zajęła III miejsce. Drużyna z LO w składzie: M. Czarnota, O. Dziechciarz, J. Rogoźnicka zajęła IV miejsce.

Ponadto uczniowie uczestniczyli w Dniu Otwartym Wydziału Ekonomicznego UMCS w Lublinie biorąc udział w różnych konkursach. Opiekunem uczniów był p. Janusz Wąsik.

Gratulujemy i życzymy uczniom dalszych sukcesów w zmaganiach ekonomicznych.

Czytaj więcej...

W dniu 16.05.2023 r.  na terenie w PSP 5 w Kraśniku rozegrano zawody powiatowe w piłce plażowej chłopców i dziewcząt. Drużyna dziewcząt składała się z trzech reprezentantek :

1.Kosz Ada

2.Kapica Kamila

  1. Kaczmarska Natalia

Nasze zawodniczki walczył dzielnie ,lecz uplasowały się na miejscu II.

Drużynę męską reprezentowali:

Czytaj więcej...

W dniu 17.05.2023 uczniowie klas 3a i 3e pod opieką p.A.Wójtowicz i p.T.Grębskiego uczestniczyli w Dniach Otwartych zorganizowanych w Komendzie Powiatowej Policji w Kraśniku. Spotkanie prowadził mł.asp. Paweł Cieliczko. Uczniowie wzięli udział w prelekcji, podczas której omówiono procedury doboru do Policji oraz warunki przyjęcia do służby. Policyjni prelegenci omówili także części składowe postępowania kwalifikacyjnego - test wiedzy oraz test psychologiczny. Ponadto zaprezentowano wyposażenie używane przez policjantów w ich codziennej służbie, m.in. uczniowie zapoznali się z bronią palną i środkami przymusu bezpośredniego, które prezentowali funkcjonariusze z oddziału kontrterrorystów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. Spotkanie z uczniami było doskonałą okazją do promowania zawodu policjanta oraz przybliżenia procedury kwalifikacyjnej do służby w Policji.

Spotkanie było również okazją do podziękowania Karolowi Bieńkowi z klasy 3a za wzorową postawę obywatelską, jaką Karol wykazał się kilka dni temu. Podziękowanie otrzymał z rąk Komendanta Policji mł.insp. Jacka Figiela. 

Czytaj więcej...