2023/2024 LEKCJA POKAZOWA PIERWSZEJ POMOCY W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 W KRAŚNIKU

foto1
foto1
foto1
foto1
foto1



OGŁOSZENIE 

W dniu 8 lipca 2025 roku o godzinie 9.00,  zapraszamy absolwentów szkoły po odbiór świadectw dojrzałości.

Świadectwa będą wydawane przez wychowawców klas w salach lekcyjnych:

Klasa 4a – sala 43

Klasa 4b – sala 56

Klasa 4c  - sala 57

Klasa 4d – sala 34

Klasa 4f – sala 40

 


 

(…) tak szybko stad odchodzą jak drozd milkną w lipcu

 jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon

żeby widzieć naprawdę zamykają oczy (…)

Jan Twardowski

 

 

Z głębokim  żalem żegnamy księdza kanonika Janusza Stefanka, wieloletniego proboszcza parafii św. Józefa Robotnika w Kraśniku, dziekana dekanatu kraśnickiego, duchowego przewodnika i przyjaciela społeczności Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku. Jesteśmy wdzięczni za modlitwę, towarzyszenie nam w ważnych dla szkoły momentach, za każdy gest, za słowo i dyskretne wsparcie, życzliwość. Księże Proboszczu! Z Księdzem łatwiej nam było widzieć to, co ważne, dostrzegać wartości, które czasem gubią się w niełatwej szkolnej codzienności. Będzie nam brakowało obecności i towarzyszenia tak życzliwego, choć wymagającego pasterza. Księże Proboszczu, odpoczywaj w pokoju!

Społeczność „Reja”

 

 


 REKRUTACJA 2025/2026

OFERTA EDUKACYJNA NA ROK SZKOLNY 2025/2026 - profile klas

   Harmonogram rekrutacji 2025/2026

 Regulamin rekrutacji 2025/2026 

  


 

 

 

W dniu 1 grudnia 2023 roku, w ramach lekcji wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 2
w Kraśniku, odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W składzie – Wiktoria Kocon, Amelia Dudek, Magdalena Kwiatek i Róża Krasoń wolontariuszki Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża podjęły się wyzwania przeprowadzenia lekcji dla uczniów klas 2a, 2g, 4a, 4b i 4c,
w łącznej liczbie około 50 osób.

Spotkanie rozpoczęło się od części teoretycznej, w której wolontariuszki SK PCK przedstawiły zasady udzielania pomocy osobom przytomnym i nieprzytomnym, reagowania w przypadku omdlenia, krwotoku, padaczki, skręcenia, zwichnięcia stawu, ran i skaleczeń. Szczególny nacisk położony został na zasady postępowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, a także na znaczenie zabezpieczenia siebie i miejsca zdarzenia, sprawdzenia stanu i funkcji życiowych ofiary oraz prawidłowego wykonania RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak prawidłowo reagować w sytuacjach takich jak omdlenie, padaczka, skręcenie, złamanie, zwichnięcie czy zabezpieczenie rany z ciałem obcym. Istotnym punktem pokazu było omówienie budowy i zasad korzystania z defibrylatora AED (Automated External Defibrillator) – urządzenia służącego do przeprowadzania defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Prezentacja członków SK PCK cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności, co stanowi obiecujący sygnał dla przyszłego ugruntowania wśród uczniów zasad pierwszej pomocy. Choć sytuacje wymagające tej wiedzy nie należą do przyjemnych, zdolność udzielania pomocy może być kluczowa zarówno dla poszkodowanego, jak i dla osoby udzielającej wsparcia.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wolontariuszy Szkolnego Koła PCK za ich zaangażowanie w akcję propagowania wiedzy na temat właściwego postępowania w sytuacjach,
w których od nas zależeć może zdrowie lub życie drugiego człowieka.

 

Organizator i opiekun SK PCK

Jolanta Łapa

 

Wirtualny spacer

WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

Brązowa Tarcza 2025

Erasmus +

Projekt zawodowy

Projekt 10.3

Projekt 10.4