W dniu 1 grudnia 2023 roku, w ramach lekcji wychowania fizycznego w Zespole Szkół nr 2
w Kraśniku, odbył się pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. W składzie – Wiktoria Kocon, Amelia Dudek, Magdalena Kwiatek i Róża Krasoń wolontariuszki Szkolnego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża podjęły się wyzwania przeprowadzenia lekcji dla uczniów klas 2a, 2g, 4a, 4b i 4c,
w łącznej liczbie około 50 osób.

Spotkanie rozpoczęło się od części teoretycznej, w której wolontariuszki SK PCK przedstawiły zasady udzielania pomocy osobom przytomnym i nieprzytomnym, reagowania w przypadku omdlenia, krwotoku, padaczki, skręcenia, zwichnięcia stawu, ran i skaleczeń. Szczególny nacisk położony został na zasady postępowania w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, a także na znaczenie zabezpieczenia siebie i miejsca zdarzenia, sprawdzenia stanu i funkcji życiowych ofiary oraz prawidłowego wykonania RKO, czyli resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak prawidłowo reagować w sytuacjach takich jak omdlenie, padaczka, skręcenie, złamanie, zwichnięcie czy zabezpieczenie rany z ciałem obcym. Istotnym punktem pokazu było omówienie budowy i zasad korzystania z defibrylatora AED (Automated External Defibrillator) – urządzenia służącego do przeprowadzania defibrylacji u osoby, u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Prezentacja członków SK PCK cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zgromadzonej publiczności, co stanowi obiecujący sygnał dla przyszłego ugruntowania wśród uczniów zasad pierwszej pomocy. Choć sytuacje wymagające tej wiedzy nie należą do przyjemnych, zdolność udzielania pomocy może być kluczowa zarówno dla poszkodowanego, jak i dla osoby udzielającej wsparcia.

Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę wolontariuszy Szkolnego Koła PCK za ich zaangażowanie w akcję propagowania wiedzy na temat właściwego postępowania w sytuacjach,
w których od nas zależeć może zdrowie lub życie drugiego człowieka.

Organizator i opiekun SK PCK

Jolanta Łapa