W dniu 31.05 2023 r. braliśmy udział w festiwalu naukowym „CSI, czyli kryminalne zagadki UMCS”, który odbył się w budynku Biblioteki Głównej UMCS w Lublinie. Organizatorami byli członkowie Studenckiego Koła Naukowego Chemików „ Sherlock”, działającego na Wydziale Chemii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, którzy zaprosili nas do udziału w trzeciej edycji konkursu.

„CSI, czyli kryminalne zagadki UMCS” to festiwal naukowy skierowany do uczniów lubelskich szkół ponadpodstawowych, który ma na celu promocję Uniwersytetu, jak i nauk kryminalistycznych. Inicjatywa w ubiegłym roku była nagrodzona na Kozienaliowej Gali Naukowca.

Jako uczestnicy mieliśmy za zadanie w wyznaczonym czasie rozwikłać zagadkę „morderstwa” na podstawie dowodów zebranych na zainscenizowanym „miejscu zbrodni”. Do ich analizy posłużyło nam szerokie spektrum metod śledczych, m. in. metody daktyloskopijne, chemiczne, czy też biologiczne. Pracowaliśmy indywidualnie i w grupach. Poznaliśmy zasady zabezpieczenia i utrwalania śladów przestępstwa oraz dowodów rzeczowych. Obie drużyny poradziły sobie z zadaniem i ujawniły zaszyfrowaną tajemnicę. Czekamy na kolejną edycję!

Uczniowie kl. 3b

Link do zdjęć: https://drive.google.com/drive/folders/1gUz8t3EfDYyE0H545ufeTb9ssxk0bC5F