ul.Gen.Sikorskiego 25,
23-204 Kraśnik

81 8256986
rey@rey.edu.pl

Odsłony: 247

http://weba.home.pl/boa/mctoto/rey1/galeria/index.php?&width=1600&folder=2020-09Akcjakrwiodawstwa&file=001-20201005-114601.jpeg&option=com_eventgallery&view=resizeimage„Chwyć czerwoną nitkę by uratować czyjeś życie” – to motto przyświecało uczniom z Zespołu Szkół nr 2, którzy po raz pierwszy w tym roku, pomimo deszczu, podjęli się dojrzałego czynu jakim jest oddawanie krwi.

Akcja przebiegała pod okiem personelu medycznego z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie i Oddziału Kraśnik. Wydarzenie odbyło się 01.10.2020 r. w godzinach 900 do 1430w zaparkowanym na placu przy kościele św. Józefa w Kraśniku ambulansie lubelskiego RCKiK. To już 32 tego typu przedsięwzięcie zorganizowane wśród młodzieży naszej szkoły.

Spośród 31 chętnych do niesienia bezinteresownej pomocy potrzebującym 11 osób przeszło pomyślnie szczegółowe badania rejestracyjne, co sumując dało 4950 ml tego bezcennego daru życia.

 

Szkolne akcje honorowego krwiodawstwa są bardzo dobrą okazją do odkłamania powszechnych stereotypów dotyczących oddawania krwi. Do popularnych przekłamań należy przeświadczenie, że krwiodawstwu może towarzyszyć:

 • „ból” – jedyny ból przy oddawaniu krwi to moment ukłucia.
 • „ryzyko zarażenia chorobami zakaźnymi” – jest niemożliwe, ponieważ do pobierania krwi stosuje się wyłącznie sprzęt jednorazowego użytku.
 • „ryzyko uzależnienia” – oddawanie krwi nie uzależnia, po oddaniu organizm wytwarza tylko tyle krwi, ile potrzebuje, nie produkuje nadwyżki.

 

Wszystkim honorowym dawcom i osobom, które przyłączyły się do przedsięwzięcia serdecznie dziękujemy.Gorące podziękowania kierujemy do Parafii Św. Józefa Robotnika w Kraśniku, a w szczególności księdza Mariusza Wirackiego za możliwość zlokalizowania ambulansu na terenie parafii, użyczenie sali katechetycznej, w której młodzi krwiodawcy znaleźli schronienie przed deszczem oraz zaangażowanie w promocję akcji w czasie niedzielnych mszy świętych.

Wyróżnić należy równieżartystyczny wkład uczennicy Kamili Krawczyk, która wykonałaprofesjonalny plakat, który promował naszą akcję.

 

Osoby zaangażowane utwierdziły się w przekonaniu, że przekazanie cząstki siebie innym potrzebującym to gest ogromnej dojrzałości, wrażliwości i bezinteresowności. Wasza postawa zasługuje na szczególne uznanie, wyróżnienie i powszechny szacunek.

 

Honorowymi dawcami zostali:

Klasa 3a

 1. Dawid Pyzik
 2. Aleksandra Sumera
 3. Filip Suchanowski
 4. Jakub Wieczorek
 5. Mateusz Wieczorek

 

Klasa 3c

 1. Aleksandra Adamczyk
 2. Maciej Poleszak
 3. Kamil Woźniak

 

Klasa 3d

 1. Natalia Koniarczyk
 2. Jakub Lemiecha

 

Klasa 3a Technikum

 1. Piotr Wołoszyn

 

Jednocześnie zapraszam młodzież  do udziału w kolejnej akcji krwiodawstwa, która odbędzie się  14.12.2020r.

                                                                                              Organizator akcji:  Jolanta Łapa

FOTOGALERIA