Odsłony: 258

W naszej szkole, dzięki zaangażowaniu Wolontariuszy Szkolnego Koła PCK, 21 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy Dzień Tolerancji, który był połączony z akcją wsparcia dla osób zmagających się z zaburzeniami i chorobami psychicznymi.

Chcielibyśmy również zwrócić uwagę, że niedługo, dokładnie 5 maja, będziemy obchodzić Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, który w Polsce jest również Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną. To wyjątkowa okazja, aby podkreślić, że każdy z nas ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym.

Dodatkowo, 6 maja to Światowy Dzień Walki z Anoreksją. Jest to szczególny dzień, w którym zachęcamy wszystkich do większej czujności i świadomości na temat tej choroby.

W ramach obchodów powyżej wymienionych Dni, Wolontariusze SK PCK postanowili podjąć działania i zaangażować całą społeczność szkolną w przygotowaną akcję.

Przedstawiciele klas, na kilka dni przed obchodami, wylosowali karteczki z zapisaną nazwą koloru. Do każdego z kolorów przypisano inną chorobę lub zaburzenie psychiczne. Dnia 21 kwietnia, uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie ubrać się w odzież w kolorze wylosowanym przez przedstawiciela. Oto przyporządkowanie:

  • Klasy 1a, 1g i 2d: nadwaga (kolor turkusowy)
  • Klasy 1b i 4 ATP: bulimia (kolor fioletowy)
  • Klasy 1c, 2a i 3e: EDNOS (kolor różowy)
  • Klasy 1d i 2b: depresja (kolor niebieski)
  • Klasy 1e i 3b: fobie społeczne/zaburzenia lękowe (kolor morski)
  • Klasa 1f: autoagresja (kolor pomarańczowy)
  • Klasy 1h i 2f: autoagresja (kolor czarny)
  • Klasy 1i, 3a i 3f: głodówka (kolor zielony)
  • Klasy 2c, 3d i 4a: skłonności samobójcze (kolor żółty)
  • Klasy 3c i 4b: anoreksja (kolor czerwony)

 

W akcji wzięli udział także nauczyciele, którzy ubrali się na biało, aby wyrazić swoją gotowość do wyjścia z jakiegokolwiek zaburzenia psychicznego. Chcielibyśmy serdecznie podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w to wydarzenie. Wasza obecność, wsparcie
i zaangażowanie miały ogromne znaczenie. Dzięki Wam udało nam się zwiększyć świadomość na temat poszczególnych zaburzeń i chorób psychicznych oraz pokazać naszą solidarność i empatię wobec osób zmagających się z tymi trudnościami.

Szczególne słowa uznania kierujemy do naszych Wolontariuszy SK PCK, którzy poświęcili wiele czasu i wysiłku na przygotowanie tej akcji. Wasza inicjatywa i zaangażowanie są godne uznania i stanowią przykład, jak małe działania mogą mieć wielki wpływ na naszą społeczność szkolną.

Pamiętajmy, że tolerancja, akceptacja i świadomość są kluczowe w budowaniu szkoły
i społeczności opartej na szacunku i empatii. Dzięki waszej determinacji i zaangażowaniu, stajemy się silniejsi i bardziej otwarci na potrzeby innych.

Opiekun Szkolnego Koła PCK

Jolanta Łapa

FOTOGALERIA