W dniach 26 – 28.09. 2022 r. uczniowie klas 4ATP, 3b, 2c i 2f Zespołu Szkół nr 2 w Kraśniku wraz z nauczycielami (p. Agnieszka Przywara, p. Justyna Szostak, p. Paweł Malarczyk, p. Janusz Wąsik) udali się na wycieczkę szkolną w góry (Zakopane). Celem wycieczki było pogłębienie zdobytej wiedzy na zajęciach o Tatrach oraz integracja zespołów klasowych.  Ponadto uczniowie mieli możliwość zapoznania się z kulturą i tradycjami na obszarze Podhala.

Pierwszym przystankiem po wyjeździe z Kraśnika i jednocześnie miejscem noclegowym był Poronin – wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Poronin, oddalona około 7 km od Zakopanego. Po zakwaterowaniu udaliśmy się do Murzasichle na spotkanie z góralem, który prezentował tradycyjny strój górali podhalańskich, opowiadał o kulturze region oraz śpiewał i grał na prostych instrumentach.  Podczas lekcji regionalnej uczniowie mieli okazję usłyszeć gwarę górali podhalańskich.

Kolejnego dnia wyruszyliśmy całą grupą na czele z przewodnikiem górskim w Tatry Wysokie. Głównym celem tej pieszej wędrówki było Morskie Oko – największe jezioro tatrzańskie położone w Dolinie Rybiego Potoku na wysokości 1395 m n.p.m. Po około 9 km trasy dotarliśmy na miejsce, gdzie mieliśmy przerwę na posiłek i pamiątkowe zdjęcie. Cześć grupy wraz z opiekunem p. Januszem Wąsikiem pozostała w schronisku nad Morskim Okiem, a część wraz z przewodnikiem i opiekunami (p. J. Szostak, p. A. Przywara, p. P. Malarczyk) ruszyła na Czarny Staw pod Rysami (1580 m n.p.m.). Mimo trudnych warunków atmosferycznych wszystkim bezpiecznie udało się wejść na Czarny Staw i ujrzeć przepiękne krajobraz wysokogórski. Na koniec tego aktywnego dnia część uczniów udała się na Chochołowskie Termy, gdzie mogła się zrelaksować po wyczerpującym dniu. Natomiast pozostali uczniowie odpoczywali w pensjonacie grając w ping – ponga.

Ostatniego dnia tj. 28.09.2022 udaliśmy się na spacer do Doliny Strążyskiej, skąd obserwowaliśmy Giewont, a potem pod wodospad Siklawica. Następnie zeszliśmy Drogą pod Reglami do Wielkiej Krokwi. Był to bardzo miło spędzony czas w pięknych okolicznościach natury. Zwieńczeniem całej trasy były Krupówki i czas wolny dla młodzieży na obiad i zakup pamiątek. Po tych atrakcjach wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do autokaru, aby rozpocząć podróż powrotną do domu. Mamy nadzieję, że tak mile spędzony czas z młodzieżą jeszcze się powtórzy.

Relację napisała Justyna Szostak