oben links oben rechts
left border
e-Dziennik ˇ Plan lekcji ˇ SZUKAJ ˇ Strona Główna ˇ RODO ˇ CKE ˇ MEN ˇ Egzamin zawodowy ˇ Matematyka ˇ Informatyka ˇ Ubezpieczenie ˇ Kontakt ˇ Rekrutacja 2019/2020Czerwiec 19 2019 09:03:45
Nawigacja
HISTORIA SZKOŁY

ORGANY SZKOŁY

INTERNAT

BIBLIOTEKA

DOKUMENTACJA

FILMY O SZKOLE

MEDIA O NAS

PORTAL FILMOWY

GALERIA ZDJĘĆ

Z ŻYCIA SZKOŁY

SPORT W REJU

KONKURSY

OLIMPIJCZYCY REJA

STYPENDYŚCI REJA

ZŁOTE PIÓRA REJA

MATURA

DLA KANDYDATÓW

ZAMÓWIENIA PUB.

JUBILEUSZE

INFO O STRONIE

Konkursy dla gimnazjalistów
Nowa strona 1

KONKURS MATEMATYCZNY

"KALEJDOSKOP W REJU"


KONKURS RECYTATORSKI

"MYŚLĄC OJCZYZNA"


KONKURS WIEDZY

O MONTE CASSINO


KONKURS BIOCHEMICZNY


KONKURS GEOGRAFICZNY

MAPA BEZ TAJEMNIC


KONKURS J.ANGIELSKIEGO

ENGLISH IS FUN


KONKURS KRAJOZNAWCZY

"MOJA POLSKA"


KONKURS WIEDZY

O KRAJACH

NIEMIECKOJĘZYCZNYCH

REJ NA FACEBOOK'u

PROJEKTY UNIJNE


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni!


• Jesteśmy wyjątkowi - jesteśmy zdolni! Drugie pokolenie


• Pracownie komputerowe


• Wiedza gwarancją sukcesu


• Młodzieżowe Uniwersytety Matematyczne


• Innowacyjne metody kształcenia w obrębie przedsiębiorczości


• e-Fizyka Multimedialne środowisko nauczania fizyki


• Business English - Młodzi przedsiębiorcy na start


Praktyki zagraniczne szansą rozwoju kompetencji zawodowych młodzieży (Erasmus+)


• Podniesienie kompetencji uczniów i uczennic z zakresu filozofii i logiki nieformalnej II

Jarosław Janowski
Nowa strona 1

Jarosław Janowski – kraśnicki mistrz sztangi

Tekst: Mirosław Sznajder

Początki ciężarów w Kraśniku sięgają 1968 r. Siłaczy skupiał LZS, którego barwy do końca 1973 r. reprezentował w wadze półciężkiej Janusz Bąk. Równocześnie był szkoleniowcem grupy kraśnickich ciężarowców. W roku 1975 Ludowy Klub Sportowy „Tęcza” przejął opiekę nad kraśnickimi sztangistami, których szkolili Janusz Bąk i Jerzy Bącal. Treningi grupy odbywały się w nowej hali przy Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Kraśniku, gdzie przez wiele lat mieściła się siedziba sekcji.

W roku 1976 w trakcie lekkoatletycznych zawodów szkolnych Janusz Bąk, który uczył wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5, zauważył silnego, wysokiego ucznia Szkoły Podstawowej nr 6, bardzo daleko pchającego kulę. Był nim Jarosław Janowski, którego trener Bąk zachęcił do uprawiania podnoszenia ciężarów.

Już w 1977 roku J. Janowski reprezentował barwy „Tęczy” podczas zawodów młodzieżowych. W rozgrywanych 19 marca 1977 r. w Lublinie Mistrzostwach Województwa juniorów był V (70 plus 90) w wadze ciężkiej.

W roku 1978 barwy „Tęczy” reprezentował w wadze ciężkiej II. 5 marca 1978 r. w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Okręgu seniorów. Junior Janowski zajął w nich III miejsce wynikiem (90 plus 115). W odbywających się w dniach 29-30 kwietnia 1978 r. w Biłgoraju Mistrzostwach Okręgu juniorów Jarosław Janowski z wynikiem 225 kg (105 plus 120) zajął I miejsce. Był to jego pierwszy tak znaczący sukces. W rozgrywanych 10-11 czerwca 1978 r. Mistrzostwach Okręgu juniorów do lat 18, w kat. waga ciężka I wygrał J. Janowski 225 kg (105 plus 120), czym potwierdził swój ogromny potencjał. W odbywających się w Zielonej Górze 9 i 10 września 1978 r. Mistrzostwach Polski juniorów młodszych J. Janowski był II w kategorii 110 kg, wynikiem 230 kg. 8 października 1978 r. w Młodzieżowych Mistrzostwach Okręgu w Lublinie J. Janowski był III w kat. ciężkiej.

Kolejny rok, 1979, to znów pasmo sukcesów Jarosława Janowskiego. W Mistrzostwach Okręgu seniorów, odbywających się 11 marca 1979 r., zajął II miejsce w ciężkiej II rezultatem 250 kg (110 plus 140). Na początku 1979 r. Janowskiego, razem z kolegą klubowym Lechem Winiarczykiem, powołano na zgrupowanie kadry Polski juniorów w Cetniewie. Jednym z trenerów na zgrupowaniu kadry był szkoleniowiec LKS „Tęcza”, Janusz Bąk. 24 marca 1979 r. kraśniccy ciężarowcy uczestniczyli w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski LZS w Chełmie. Podczas tych zawodów Jarosław Janowski był V w wadze ciężkiej II, z wynikiem 250 kg. W rozgrywanych 20 maja 1979 r. Mistrzostwach Województwa juniorów swoje kategorie wagowe wygrali: L. Winiarczyk, J. Janowski i J. Kałasz. Wszyscy zostali powołani do kadry spartakiadowej województwa. W czerwcu 1979 r., w zawodach strefowych VI Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży w Lublinie swoje kategorie wagowe wygrali: Janowski, Kałasz oraz Winiarczyk, kwalifikując się do finału tej imprezy. Finały VI OSM odbywały się 26 lipca 1979 r. w Bydgoszczy. Po spartakiadzie J. Janowski i L. Winiarczyk zostali powołani do Kadry Polski juniorów. 

W roku 1979 Jarosław Janowski rozpoczął naukę w LO im. J. Słowackiego w Warszawie oraz treningi w CWKS „Legia”. W październiku 1979 r. do klubu wpłynęło podanie Janowskiego z prośbą o wyrażenie zgody na przejście do warszawskiego klubu. Przy tej okazji pojawiło się wiele niejasności natury prawnej, ale sprawa zakończyła się pomyślnie dla zawodnika. O przejściu Janowskiego zadecydował Polski Związek Podnoszenia Ciężarów. Jarosław Janowski jako „legionista”  osiągał bardzo dobre wyniki. Zdobywał wielokrotnie tytuł mistrza Polski juniorów młodszych i starszych w kategorii wagowej 110 kg i powyżej. Pasmo jego sukcesów jest imponujące: Mistrzostwa Polski U 18 - 1980 złoto, 1981 złoto; Mistrzostwa Polski U 20 - 1980 srebro, 1981 złoto, 1983 złoto; Mistrzostwa Polski U 23 - 1982 brąz. Był też kilka razy rekordzistą Polski w rwaniu i dwuboju. Jego wynik 155,5 kg w rwaniu, w kategorii wagowej powyżej 110 kg juniorów młodszych, nie został nigdy pobity /do czasu zmian kategorii wagowej/.

Docenieniem talentu Jarka było również powołanie do kadry narodowej juniorów. Największym osiągnięciem Jarka jako reprezentanta Polski było zdobycie srebrnego medalu w rwaniu oraz brązowego w podrzucie i dwuboju, w kategorii wagowej powyżej 110 kg podczas Zawodów Przyjaźni w Mińsku, w 1980 r. Zawody te uznawano wówczas za nieoficjalne mistrzostwa świata juniorów. Kolejnym znaczącym sukcesem było IV miejsce na mistrzostwach Europy oraz VI miejsce na mistrzostwach świata we Włoszech w roku 1981. J. Janowski kontynuował karierę sportową po podjęciu studiów na AWF w Warszawie. Reprezentując barwy AZS AWF Warszawa brał udział w licznych turniejach międzynarodowych. W roku 1985 zrezygnował z wyczynowego uprawiania sportu.

 

Na zdjęciu: Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży, Siedlce 2-4 września 1983 rok. Jarosław Janowski przyjmuje gratulacje za zwycięstwo od Janusza Przedpełskiego, wieloletniego prezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Od roku 1964 r. członka Komisji Technicznej Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF), w latach 1980-1984 wiceprezesa IWF.

 

 

 

 

 

 

Rej
ECC 


Brązowa Tarcza dla Reja
   

WSPÓŁPRACA Z UCZELNIAMI

 

 

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieZapomniane hasło?
right border
unten links unten rechts


22121476 Unikalnych wizyt

Copyright * 2017 by TG Rey and php-fusion